Ogólnopolski Zlot Szkół Kopernikańskich w Toruniu w czerwcu 2023

W okresie od 16 do 18 czerwca 2023 roku, Toruń będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Kopernikańskich. W imprezie ma wziąć udział blisko 700 osób – uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, które noszą imię Mikołaja Kopernika.

Zlot organizowany jest przez doświadczonych instruktorów harcerskich Hufca ZHP Toruń we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Wydarzenie wpisuje się w obchody 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika i zostało objęte patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia. Środki finansowe na organizację zlotu zostały pozyskane z Gminy Miasta Toruń i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie to będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich biorących w nim udział. Program zlotu zaplanowany jest na trzy dni. W piątek, 16 czerwca 2023 roku, po zakwaterowaniu uczestników odbędą się zajęcia integracyjne, takie jak ognisko. Następnie, w sobotę 17 czerwca 2023 roku, o godzinie 9:30 w Ratuszu Staromiejskim rozpocznie się uroczysty apel wprowadzający uczestników w atmosferę zlotu. Tego dnia przewidziana jest gra terenowa z ciekawymi atrakcjami, takimi jak zwiedzanie Młyna Wiedzy czy Planetarium. Wieczorną część drugiego dnia zlotu wypełnią kolejne zajęcia integracyjne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję promować swoje miasta oraz produkty lokalne.

Ostatni dzień zlotu, niedziela 18 czerwca 2023 roku, rozpocznie się śniadaniem i spakowaniem uczestników. Następnie odbędzie się apel zamykający wydarzenie oraz wręczenie nagród i dyplomów dla najlepszych patroli. Chętni będą mogli także uczestniczyć we mszy świętej. Planowane jest zakończenie zlotu około godziny 12:00.