Odkrycia archeologiczne w Toruniu: XIX-wieczna relikt portowy i mucho więcej

Działania archeologiczne przeprowadzone na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim zaowocowały odkryciem obiektu o niezwykłej wartości historycznej – prawdopodobnie dziewiętnastowiecznego pachołu cumowniczego, znanego również jako poler portowy. Jest to najprawdopodobniej jedyny taki relikwia, który przetrwał z dawnych dni toruńskiego portu.

Podczas badań na terenie kompleksu Ducha Świętego natrafiono na wiele interesujących artefaktów, a specjaliści przewidują, że najbardziej zdumiewające z nich jeszcze nie zostały odkryte.

Realizacją prac badawczych zawdzięczamy Pracowni Archeologicznej Alagierscy z Chodzieży, która zwyciężyła w odpowiednim przetargu. Badania rozpoczęły się około miesiąc temu.

Kościół znajdujący się w składzie kompleksu św. Ducha jest niewątpliwie jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Toruniu, a być może nawet najstarszym. W ramach badań na tym obszarze eksperci spodziewają się również natrafić na średniowieczny cmentarz. Oprócz kościoła, w skład kompleksu Ducha Świętego wchodziły także klasztor i szpital.