Ochrona lokalnych zabytków

Radni z Torunia podjęli decyzję o ubieganiu się o dodatkowe środki rządowe w ramach programu Polski Ład na lokalne zabytki. Uchwała została przyjęta podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Torunia.

Dotacja na lokalne zabytki

Środki te pozwolą na renowację toruńskich zabytków, które będą objęte dodatkowym wsparciem w postaci dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie. Z dodatkowych pieniędzy skorzystają nie tylko samorządy, ale także inne instytucje i prywatni właściciele zabytków.

Ile wynosi dofinansowanie?

Wartość dofinansowania może wynieść od 100 tys. zł do 3,5 mln zł. Miasto może złożyć łącznie 10 wniosków na kwotę 35 mln zł. W piątek ma pojawić się szczegółowe informacje dotyczące składania dokumentów. Prezydent Torunia zaznacza, że ze względu na dużą liczbę zabytków w mieście, z pewnością pojawi się wiele wniosków. Toruń także może liczyć na 30 mln zł na infrastrukturę drogową, co jest jednym z najwyższych dofinansowań w kraju. Władze miasta patrzą szeroko na ochronę zabytków i chcą, by jak najwięcej interesariuszy mogło skorzystać z dodatkowych środków.