Ocalenie z tonącego mężczyzny z Wisły – dzielnicowi z Podgórza wykazali się nadzwyczajną odwagą

W mieście Toruń, w dzielnicy Podgórz dwóch dzielnicowych aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski, podjęli bohaterską próbę ratunkową. Ryzykując własnym bezpieczeństwem, wskoczyli do rzeki Wisły, aby ocalić mężczyznę z niebezpieczeństwa utonięcia. Zdołali przeprowadzić udaną akcję ratunkową, wydobywając nieprzytomnego i nieoddychającego człowieka z silnych prądów rzeki. Następnie podjęli natychmiastowe działania reanimacyjne, przywracając poszkodowanemu funkcje życiowe. Sprawnie wykonywana resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz błyskawiczna kooperacja ze strażą pożarną i WOPR-em zaowocowała skutecznym przetransportowaniem ofiary na drugi brzeg rzeki, gdzie czekała karetka.

Informacja o sytuacji zagrożenia wpłynęła do dyżurnego Komisariatu Policji w Podgórzu 5 czerwca 2024 roku, tuż po godzinie 20:00. Po otrzymaniu zgłoszenia o mężczyźnie tonącym w Wiśle, natychmiast zaalarmowano wszystkie odpowiednie służby ratunkowe. Pierwsi na miejscu byli dzielnicowi z lokalnego komisariatu – aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski.

Na miejscu, policjanci spotkali świadków, którzy wskazywali na płynące ciało. Jedyne co widzieli to plecy ofiary wynurzające się ponad powierzchnią wody, twarz była zanurzona. Wiedząc, że liczy się każda sekunda, podjęli decyzję o natychmiastowym wejściu do rzeki. Szacując odpowiednią odległość do pokonania wpław, ruszyli na ratunek. Akcję ułatwił niski poziom wód. Po przebyciu około 30 metrów, dotarli do nieprzytomnej ofiary i wspólnymi siłami przeprowadzili go na bezpieczny brzeg.

Stan poszkodowanego był alarmujący – skóra była siny, nie dawał oznak życia. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli procedurę resuscytacji krążeniowo-oddechowej – jeden z nich podjął działania mające na celu sztuczne oddychanie, drugi skupił się na masażu serca. Ich wysiłki przyniosły efekt, przywrócili czynności życiowe 52-letniemu mężczyźnie, mieszkańcowi powiatu toruńskiego.