Koncert „Lato z Radiem” i 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Toruniu

W Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich, podczas wieczornych godzin ustanowiono koncert o nazwie „Lato z Radiem”. Wydarzenie to było częścią obchodów 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który rozpoczął się 22 czerwca. W czasie tego zgromadzenia przewidziano szereg spotkań, występów muzycznych, jarmarku oraz forum gospodarczego oraz zebrania młodych hanzeatów. Z tej okazji, do toruńskiego miasta przybyli delegaci z 50 europejskich aglomeracji.

Podczas ceremonii prezydent Torunia, Michał Zaleski, wyraził swoje przemyślenia na temat tego unikalnego przedsięwzięcia. Zauważył, że Nowa Hanza jest realizacją wspomnień o świetności Hanzy, która trwała od XII do XVI wieku. W momencie szczytowego rozwoju Hanzy aż 160 miast europejskich było zjednoczonych w organizacji przypominającej pierwowzór Unii Europejskiej. Oczywiście miała ona inny wymiar, ponieważ skupiała się na więziach handlowych i gospodarczych pomiędzy miastami. Współpraca europejskich miast zapoczątkowana w tamtym czasie pozostaje dla nas inspiracją.

W 1998 roku Toruń został członkiem odrodzonego Związku Miast Nowej Hanzy. Stało się to za sprawą 19. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy, który odbył się w Visby, w Szwecji.