Kolej gondolowa przez Wisłę – rzeczywistość czy czcze obietnice? 

W 2018 roku szacowano, że budowa kolei gondolowej przez Wisłę w Toruniu, zajmie około dwóch lat. Orbita miała połączyć oba brzegi Wisły i być prawdziwą atrakcją dla turystów. Miała być ona również sposobem, aby ominąć korki na moście. Na jakim etapie jest dziś inwestycja, czy w ogóle do niej dojdzie?

Toruńska starówka z lotu ptaka

Dokładnie dwa lata temu prezydent Michał Zaleski wraz z Marcinem Karasińskim z Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej, podpisali list intencyjny dotyczący budowy kolejki gondolowej Orbita w Toruniu. Orbita miała przewieść aż 1500 osób. Szacowano ze kurs będzie trwał średnio 5 minut, a pasażerowie będą mogli podziwiać toruńską starówkę z kilkunastu metrów w całej swojej okazałości. Gondolek miało być maksymalnie 23 mieszczące 10 osób. Co ciekawe miały być nawet dostosowane do transportu rowerów oraz posiadać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Gdzie ta kolejka?

Jakiś czas po podpisaniu listu odbyły się wybory samorządowe. Prezydent Zaleski dopisał kolejkę, do swoich planów wyborczych, inwestycja miała zająć mniej więcej dwa lata. Mija druga rocznica podpisania listu, a kolejki, jak nie było, tak nie ma. Mieszkańcy zastanawiają się, czy inwestycja dojdzie do skutku?

Oczekiwanie na decyzje

Okazuje się jednak, że inwestycja jest w toku. Jak informuje Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, inwestycja jest na etapie oczekiwania na decyzję środowiskową. Decyzję taką wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Chociaż raport oddziaływania na środowisko został dostarczony już w ubiegłym roku, to w międzyczasie zmieniły się przepisy. Konieczne było dosłanie uzupełnienia dotyczące między innymi przewidywanego hałasu emitowanego przez kolej gondolową oraz inwentaryzacji flory na trasie kolejki.

Nie ma powodów do obaw

Sygnatariusze listu podkreślają jednak, że nie ma powodów do obaw, ponieważ projekt nie zaszkodzi rezerwatowi na Kępie Bazarowej, ani wpisanej na listę UNESCO starówce. Pojawiają się jednak ciągle inne obawy o wspominane obiekty. Kolejka miała przebiegać przy skrzyżowaniu ulicy Kujawskiej, Dybowskiej i Majdanów. Stacja na prawym brzegu miałaby być przy Bulwarze Filadelfijskim.