Czy morsowanie jest bezpieczne? Niebezpieczna akcja w Toruniu

Od pewnego czasu panuje ogromna moda na morsowanie. Zwłaszcza w tym roku stało się ono nadzwyczajnie popularne. Wiele osób wchodzi do lodowatej wody bez odpowiedniego przygotowania, niestety nie każdy tak dobrze znosi zmiany temperatury. Co może się wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami.  

Co się wydarzyło w Toruniu?

W Toruniu również morsów nie brakuje, o czym można dowiedzieć się z radia GRA. To w nim poinformował dr Andrzej Dembiński, że do szpitala na Bielanach, trafiły w ostatnim czasie aż trzy osoby z poważnymi odmrożeniami. Z badań wynika, że entuzjaści zimowych kąpieli nie przygotowali odpowiedniego swojego ciała i organizmu. Na szczęście stan ich zdrowia jest stabilny. Jednak niewykluczone jest, że leczenie skończy się amputacją kończyn dolnych u pacjentów. 

Kto powinien uważać podczas morsowania?

Morsowanie jest zdecydowanie zalecaną aktywnością, ponieważ ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Są jednak pewne zagrożenia z nim związane. Na morsowanie nie powinny decydować się osoby z problemami serca, z nadciśnieniem oraz z układem krążeniowym. Chcąc zacząć przygodę z morsowaniem zarówno lekarze, ratownicy medyczni jak i osoby już doświadczone apelują, aby się do tego odpowiednio przygotować. 

Jak przygotować się do morsowania?

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, które miały w ostatnich dniach miejsce w Toruniu, należy się dobrze przygotować na morsowanie. Najważniejsze jest to, aby zaopatrzyć się w buty przeznaczone do morsowania, czapkę, rękawiczki, ręcznik i szlafrok. Przed pierwszym wejściem do wody trzeba zadbać o rozgrzewkę. Ciało musi być odpowiednio rozgrzane, w tym celu zalecany jest bieg. Zaczynając przygodę z morsowaniem nie można zbyt długo czasu spędzić w lodowatej wodzie. Najbezpieczniej będzie, gdy nie przekroczy on kilku minut. Z czasem można go jednak wydłużyć w zależności od kondycji.