Copernicus #550 – muzyczna hołubienica dla Mikołaja Kopernika

Projekt „Copernicus #550” przedstawia innowacyjne podejście Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, które ma na celu upamiętnić 550. rocznicę urodzin naszego znanego rodaka – Mikołaja Kopernika, wybitnego uczonego o toruńskich korzeniach. Pierwszy koncert z cyklu, noszący tytuł „Brzmienia Uniwersum”, odbył się 16 września. W ramach tego wydarzenia, po raz pierwszy publicznie zaprezentowano nowy instrument – theremin.

Artystyczna oprawa koncertu pozwoliła zafascynowanym muzyką słuchaczom na głębsze zrozumienie tajemnic muzycznego kosmosu. Koncertowa setlista uwzględniała między innymi utwór „Comets” autorstwa Macieja Bałenkowskiego. Ten ciekawy utwór nawiązuje do zachwycającego przelotu komet i rojów meteorytów, a jego twórca świadomie ogranicza w nim środki wyrazu, pozwalając na pełne oddanie emocjonalnej i ekspresyjnej strony muzyki. Dzieło Bałenkowskiego zaskakuje połączeniem tradycyjnych technik z niekonwencjonalnymi sposobami wydobywania dźwięku z instrumentów smyczkowych, dętych i fortepianu.

Podczas koncertu odbyła się również prezentacja utworu symfonicznego „Cosmos I” autorstwa Stefana Kisielewskiego, który opiera się na krótkim motywie przewodnim i wpisuje się w ideę „wiecznego ruchu”. Dzieło to przyciąga różnorodnością rytmiczną, która pozwala na uchwycenie magicznej natury kosmicznego uniwersum, nieustannie przemieniającego się. Słuchacze mieli także okazję wysłuchać utworu toruńskiej kompozytorki – Magdaleny Cynk, która dedykowała swój cykl muzyczny planetoidom.