Ciekawostki o Toruniu. Osiołek, Wisła i Palec Boży

Toruń to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych miast Polski. Dlatego właśnie Toruń jest pełny ciekawych miejsc, historii a nawet legend.

Lista Unesco

Toruńska starówka jest wyjątkowa – jej mury pochodzą z średniowiecza i są znakomicie zachowane. Zespół miejski jest na tyle wyjątkowy w skali światowej, że w 1977 r. miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Największy dzwon

To właśnie w Toruniu znajduje się największy średniowieczny dzwon w Polsce. Nazywa się Tuba Dei i wisi w katedrze św. Janów – powstał on w XVI wieku. Dzwon waży aż 7 ton. Bicie w ten dzwon miał uświetnić przybycie króla do miasta. Tuba Dei został odlany z kilku metali – miedzi, złota i srebra. To sprawia, że jego dźwięk jest unikatowy. Obecnie królowie nie zjawiają się w Toruniu, ale jeszcze niekiedy można usłyszeć jego dźwięk.

Wisła i nazwa miasta

Co może mieć wspólnego nazwa miasta i najdłuższa rzeka w Polsce? Podobno to właśnie Wisła – w pewnym sensie – nadała miastu nazwę. Rzeka pewna razu zauważyła przechyloną krzywą wieżę. Zakrzyknęła więc do niej – Chcesz runąć? TO RUŃ! Krzywa wieża wciąż znajduje się w mieście (nie poszła za radą Wisły) i jest jedną z głównych atrakcji miasta.

Historia krzywej wieży

Jeżeli już wspomnieliśmy o krzywej wieży – warto wspomnieć o niej więcej. Krzywa wieżą to w rzeczywistości baszta przy murach obronnych. Jest ona przechylona o ok. 1,5 m. Przechył jest najprawdopodobniej wynikiem niewłaściwego podłoża. Ale jej przechył również tłumaczy się legendą. Wieżę miał zbudować krzyżak, który zakochał się w mieszkance Torunia. Nakazano mu wybudować wieżę tak krzywą, jak jego moralność.

Osiołek zamiast pręgierza

Wielu turystów z sympatią podchodzi do pomnika osiołka odlanego z brązu. Wiele osób nawet wsiada na pomnik i prosi o zdjęcia. W średniowieczu jednak nikt nie chciał siadać na takim osiołku. Zwierzę w specjalnej uprzęży było rodzajem pręgierza. Skazanego sadzano na ośle, gdzie mógł odbywać karę przez dłuższy czas. Był skazany nie tylko na pośmiewisko – uprząż była bardzo niewygodna, a nawet mogła ranić skazańca.

Zegar inny nie wszystkie

Ile wskazówek ma przeciętny zegar? Trzy wskazówki, w niektórych przypadkach dwie- bez wskazówki sekundowej. W Toruniu na Wieży Katedralnej możemy podziwiać zegar Digitus Dei (Palec Boży). Jego nazwa pochodzi od zakończenia wskazówki – dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym godzinę. Wskazówka jest tylko jedna – godzinowa. Dlaczego tylko jedna? Miała ona pokazywać flisakom, ile jeszcze zostało do końca ich pracy. Fakt, iż miała zegar miał być widoczny znad rzeki, determinował jego wielkość. Obecnie jest to drugi pod względem wielkości zegar w Polsce.

Toruń i astronomia

To właśnie z Torunia pochodzi jeden z najsłynniejszych naukowców polskich i astronomów – Mikołaj Kopernik. Tu także dopracowywał swoją teorie heliocentryzmu. Z Toruniem – a właściwie Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu – związany jest Aleksander Wolszczan. Astronom ten jako pierwszy odkrył pozasłoneczny układ planetarny. Pod Toruniem, w Piwnicach, znajduje się też ważne obserwatorium astronomiczne.

Rozwój dzięki rzekom

Miasto zostało ulokowane między Wisłą a Drwęcą. Takie ulokowanie zostało dobrze przemyślane. W średniowieczu rzeka była bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym. Toruń mógł rozwijać się właśnie dzięki rzece. Toruń był ważnym miastem handlowym, znajdował się tu też port, gdzie rozładowywano ładunki.