Obrady Toruńskiej Rady Rozwoju w Izbie Przemysłowo-Handlowej: nowa era dla miasta?

Dnia 18 października 2024 r., w obecności 27 członków, w gmachu Izby Przemysłowo-Handlowej zainaugurowano działalność Toruńskiej Rady Rozwoju. Członkowie Rady to osoby, które swoją działalnością mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego, społecznego i przestrzennego miasta, promować przedsiębiorczość i innowacyjność, a także służyć rozwojowi technologicznemu i inteligentnemu zarządzaniu miastem.

Podczas debiutanckiego spotkania, członkowie TRR omówili trzy kluczowe dla miasta kwestie. Pierwsza dotyczyła zagadnienia przestrzennego, czyli planowania wykorzystania części miasta na różnorodne cele, takie jak mieszkalnictwo, biznes, czy kultura.

Drugim obszarem dyskusji była rola nauki i innowacji we przyszłości miasta, aby były one zgodne z globalnymi zmianami, w tym ze zmianami klimatycznymi, oszczędnością energii itp. Ostatnim aspektem, który poddano debacie była ważna dla Torunia sfera turystyki.

Podstawową funkcją Rady jest dostarczanie rocznych rekomendacji Prezydentowi miasta Torunia. „Naszym celem jest opracowanie konkretnych propozycji, które staną się impulsem do kontynuowania rozwoju miasta. To, czy te propozycje zostaną wprowadzone w życie, zależy od decyzji pana prezydenta” – mówił przewodniczący TRR, Henryk Dulanowski, który jest również prezesem zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu.

„Zaangażujemy wszystkie siły, aby kierować rozwojem Torunia we właściwym kierunku. Ostatnio wzmacnialiśmy Centrum Wsparcia Biznesu. Dyrektor CWB, Łukasz Szarszewski, został moim pełnomocnikiem ds. rozwoju i wsparcia biznesu. Rozważamy możliwość inwestycji w kolejnym obszarze Torunia – 22-hektarowej strefie biznesowej Toruń Zachód. Do tej pory nie mieliśmy konkretnej wizji dla tych terenów, ale teraz już ją mamy. Chcemy przekształcić ten obszar w silnik rozwoju miasta, strefę inwestycyjną mającą na celu reaktywację rynku pracy i zatrzymanie migracji młodych ludzi z Torunia” – powiedział prezydent Torunia, Paweł Gulewski.