Z czym kojarzy się Wam Toruń? Z Kopernikiem, starymi murami, ale głównie… pysznymi piernikami. Dlaczego właśnie to miasto tak bardzo kojarzy się z tymi ciastkami?
Jak powstały pierniki?
Znane nam dzisiaj pierniki w Toruniu wyrabia się już od średniowiecza. I właśnie tutaj powstały te słodkie przysmaki. Ciasteczka, w skład których wchodzi:
- Miód
- Woda
- Mleko
- Mąka
- Przyprawy korzenne – kardamon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, anyż, a nawet pieprz.
To właśnie od pieprzu pochodzi nazwa pieników. Bowiem „pierny” oznaczał pieprzny.
Powstawały w Toruniu już w wieku XIV. Wówczas były wyrabiane ręcznie przez specjalnie wyszkolonych czeladników. By móc piec pierniki, należało odbyć wiele lat nauki. Mimo to było to bardzo trudne. Toruńskie pierniki już w średniowieczu były wyjątkowe – czeladnicy z innych miast próbowali podrabiać toruńskie pierniki, jednak łatwo było rozpoznać podróbki.
Na początku piernikami zajmowali się pojedynczy piekarze, w XVI w. można już mówić o wielu czeladnikach, którzy rozsławili miasto i te wypieki. W XVIII I XIX w. zaczęły powstawać także fabryki pierników. Najstarsza fabryka pierników, funkcjonująca do dzisiaj, powstała właśnie w Toruniu.
Silne związki pierników z Toruniem
Dlaczego akurat toruńskie pierniki były i do dzisiaj są wyjątkowe? Najważniejsza jest tu jakość wypieków. Receptura, ale także sposób wypiekania sprawiają, że drugich takich pierników nie ma na świecie. Toruńskie pierniki wyróżniają się także kształtem. Dziś pierniki kojarzą się najczęściej z kształtem serca. Zdarzają się jednak znacznie bardziej fantazyjne. Najsłynniejsze pierniki – katarzynki – mają kształt 6 połączonych ze sobą kół. Pierniki mogą mieć też kształt karet i koni, ale także rozmaitych postaci. Tak piękne pierniki, często polukrowane, mogły być wyjątkowymi prezentami.
Legenda o piernikach
Pierniki stały się także słynne dzięki legendzie o ich powstaniu. Pierniki miały powstać dzięki Katarzynce – córce młynarza. Przygotowała ona ciasto na przyjazd króla. Miód znalazł się w nich dzięki dobrej radzie pszczół. Królowi wypieki tak smakowały, że rozsławił je na całym świecie. To także więc wyjaśnia, dlaczego Toruń słynie akurat z pierników .
Jak można więc zauważyć, piernikowa tradycja jest nierozerwalnie połączona z Toruniem, a i Toruń jednoznacznie jest połączony z piernikami. Tradycja wypiekania pierników powstała właśnie w Toruniu. To tutaj do tej pory powstają najlepsze i najsłynniejsze pierniki.