Nadleśnictwo Solec Kujawski dokumentuje wędrówkę wilka i reakcję jelenia na jego obecność

Na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Solec Kujawski pojawił się film pokazujący podróż jednego z wilków. Zarejestrowano również odruchy jelenia, który natknął się na zapach tego drapieżnika.

W sytuacji, gdy spotkamy wilka twarzą w twarz, powinniśmy przede wszystkim wykonywać gwałtowne ruchy rękami oraz krzyczeć lub gwizdać. Celem tych działań jest rozniesienie naszego zapachu, dzięki czemu wilk będzie zdawał sobie sprawę, że ma do czynienia z człowiekiem. W przypadku, gdy zwierzę zbliży się na niebezpieczną odległość, należy rzucić w jego kierunku jakimkolwiek przedmiotem znajdującym się pod ręką – idealnie nadaje się do tego garść ziemi. Powinniśmy odsunąć się od wilka dopiero, gdy jesteśmy pewni, że stracił on zainteresowanie nami. Aby chronić swoje domowe zwierzęta, najlepiej unikać pozostawiania ich na otwartym podwórku po zmroku i schować miski z jedzeniem, które mogą przyciągnąć wilki swoim zapachem.

Wilk jest gatunkiem objętym ochroną, ale w sytuacji zagrożenia, zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i poszczególne osoby, mogą ubiegać się o zgodę od regionalnego dyrektora ochrony środowiska na działania takie jak odstraszenie, celowe złapanie, przetrzymywanie czy transportowanie wilka na terenie określonego województwa. Zgoda na usunięcie wilka z danego obszaru na terenie całego kraju jest wydawana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ). Jednakże, zanim zostaną podjęte tak daleko idące kroki, należy zastanowić się nad mniej inwazyjnymi działaniami, takimi jak odstraszanie. Bezprawne zabijanie wilków jest przestępstwem karalnym do 5 lat pozbawienia wolności.