We wrześniu 2023 roku obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę dnia narodzin wybitnego historyka, Profesora Jacka Staszewskiego. Aby uczcić to wydarzenie, jego uczniowie i przyjaciele postanowili zorganizować specjalną konferencję, która nosi tytuł „Między wielką polityką a szlacheckim partykularzem. Czasy saskie – 30 lat później”. Wydarzenie to ma miejsce 12 i 13 października na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Nazwa konferencji jest nawiązaniem do dyskusji, jaka miała miejsce trzy dekady temu w Toruniu podczas obchodów 60. urodzin Profesora Staszewskiego. Owocem tamtej dyskusji był zbiór studiów poświęconych historii nowożytnej Polski i Europy. Miejsce obrad to Sala Rady na Wydziale Nauk Historycznych UMK, znajdująca się przy ulicy Bojarskiego 1, w Toruniu.
Podczas tej dwudniowej konferencji odbył się cykl wykładów prowadzonych przez uznanych historyków. Wśród nich znalazł się wykład pt. „Jacek Staszewski i Oświecenie” wygłoszony przez Krzysztofa A. Link-Lenczowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesor Jerzy Dygdała z UMK podzielił swoje spostrzeżenia na temat różnych aspektów postaci Augusta III. Profesor Filip Wolański z Uniwersytetu Wrocławskiego porównał refleksje prof. Staszewskiego na temat historii kultury z badaniami przeprowadzanymi przez historyków wrocławskich. Z kolei profesor Adam Perłakowski zaprezentował wykład na temat dworu w Dreźnie, skupiający się na książce Jacka Staszewskiego o Polakach nad Łabą w XVIII wieku, po czterdziestu latach od jej opublikowania.