21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu: Tysiące biegaczy przebranych za Mikołaje zdominowały miasto

W Toruniu zainaugurowano 21. edycję znanej na całą Polskę imprezy sportowej – Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów. Na starcie stanęło około 2000 zawodników, co pokazuje ogromną popularność wydarzenia. Jak co roku, festiwal odbył się w pierwszą niedzielę grudnia.

Pierwszego grudnia 2023 roku ulice Torunia zamieniły się w tętniącą energią trasę dla biegaczy przebranych za Świętego Mikołaja. Zawodnicy w czerwonych strojach i charakterystycznych czapkach startowali do rywalizacji o godzinie 11:30 spod Ratusza Staromiejskiego. Inauguracji festiwalu dokonał prezydent miasta Michał Zaleski, dając sygnał do rozpoczęcia zgromadzonych biegów.

Program imprezy obejmował kilka konkurencji – oprócz półmaratonu, zawodnicy mogli zmierzyć się na dystansach 5 i 10 km, a także w kategorii Nordic Walking na dystansie 5 km. Trasa półmaratonu prowadziła z Rynku Staromiejskiego, przez Bydgoskie Przedmieście, Chełmińskie Przedmieście i Barbarkę, aż do Przysieka. Meta została zlokalizowana na Stadionie Miejskim przy ulicy Bema. W biegu uczestniczyła również Wanda Panfil – ceniona w świecie sportu, dwukrotna olimpijka i mistrzyni świata w maratonach.

Festiwal Biegów Świętych Mikołajów to nie tylko impreza dla amatorów. W ramach wydarzenia odbywały się również profesjonalne zawody, takie jak Drużynowe Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, Drużynowe Mistrzostwa Polski na 10 km oraz na 5 km, a także Mistrzostwa Miasta Torunia w tych samych kategoriach. Dekoracje zwycięzców miały miejsce w Hali Sportowej ZSPS i VIII LO.