Maciej Nielipowicz, reprezentujący inicjatywę Wpływamy na Toruń oraz Mariusz Warachim z Fundacji Zielone Kujawy, przewodzili następnej rundzie konsultacji społecznych na temat przyszłego zagospodarowania części Winnicy. W sobotę 19 października 2024 r. miało miejsce spotkanie poświęcone rozmowom o planach i perspektywie dla tej okolicy, które odbyło się w formie spaceru badawczego.
Metoda ta polega na interakcji z mieszkańcami i zbieraniu ich opinii w czasie wspólnego zwiedzania obszarów, których dotyczą dyskusje. Taki sposób dialogu uznaje się za doskonałe uzupełnienie bardziej tradycyjnych form konsultacji, takich jak spotkania stacjonarne czy ankiety. Początek spaceru miał miejsce w pobliżu Młyna Trzeposz, położonego przy ul. Winnica 44. Studentki i studenci psychologii z UMK zbierali myśli i propozycje uczestników.
Ośrodkiem zainteresowania było poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla zachodniej części obszaru przyrodniczego Winnicy, usytuowanej w pobliżu mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Jest to obszar częściowo pokrywający się z terenem Natura 2000.
Warto dodać, że dla tego obszaru obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego ustalone w latach 2001, 2006 i 2010, które przewidują przeznaczenie tych terenów na budownictwo jednorodzinne, usługi oraz utrzymanie zieleni miejskiej. Jednakże w dniu 16 czerwca 2016 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę nr 343/16 dotyczącą rozpoczęcia prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego „Winnica”. Wiele uwag zgłoszono do projektu planu, co skutkowało wstrzymaniem procedury związanej z uchwaleniem miejscowego planu w 2023 r.
W roku 2024 prezydent Torunia, Paweł Gulewski, podjął decyzję o rezygnacji z pierwotnych planów zabudowy mieszkaniowej na rzecz zachowania naturalnej zieleni i uporządkowania terenów nad Wisłą. Dodatkowo miasto rozpoczęło szeroko zakrojone i wieloetapowe konsultacje z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi podmiotami w celu lepszego zrozumienia ich oczekiwań i uwag dotyczących przyszłych planów zagospodarowania Winnicy.