Tworzenie EuroVelo 9 w Pomorskiem – wyprawa rowerowa pełna wyzwań

Rozwój ścieżki rowerowej EuroVelo 9 w regionie Pomorza to proces, który trwa już od kilku lat. Pomimo wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, nie wszystkie lokalne samorządy są w stanie pokryć kosztów tej inwestycji. Właśnie takim przykładem jest gmina Suchy Dąb. Ale mimo tych problemów, Wiślana Trasa Rowerowa, która na terenie Pomorza pokrywa się z trasą EuroVelo 9, oferuje cyklistom atrakcyjną przygodę. Szczególnie malowniczy jest odcinek położony na wałach przeciwpowodziowych Wisły, które stanowią około 25-30 procent całej trasy.

Gdyby spojrzeć na ten projekt przez pryzmat liczbowy, z lewej strony Wisły znajduje się 113 kilometrów trasy EuroVelo 9. Podróż rozpoczyna się w Gdańsku i prowadzi przez wiele pomorskich gmin, takich jak Pruszcz Gdański, Cedry Wiejskie czy Suchy Dąb. Trasa dalej biegnie przez Tczew, Subkowy, Pelplin i Gniew, kończąc swój bieg na granicy województwa pomorskiego, w miejscowości Wiosło Duże.

Od strony wschodniej (prawej) Wisły trasa EuroVelo 9 ma długość 106 kilometrów. Na tym odcinku rowerzyści mają okazję zwiedzić gminy Stegna, Ostaszewo, Lichnowy, Miłoradz, Sztum, Ryjewo i Sadlinki.