Toruń na liście UNESCo od 25 lat

Wczoraj minęło dokładnie 25 lat temu od wpisania Zespołu Staromiejskiego Torunia n Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Wydarzenie to miało miejsce podczas plenarnej sesji w Neapolu. W niedzielę przypomniano tamte wydarzenia podczas specjalnej konferencji.

Wyjątkowe walory historyczne

Bez wątpienia, na przestrzeni wieków średniowieczna starówka zachowała swój oryginalny układ sieci ulic oraz architektury aż do dziś. Jak zaznacza dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu, bezwątpienia są to wybitne walory. Toruń na listę UNESCO został wpisany dokładnie w 1997 roku Jednym z inicjatorów był Zbigniew Nawrocki, były miejski konserwator zabytków.Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie toruńska starówka nieco się zmieniła.

Multimedialna tablica ze zmianami

O tym, jakie zmiany zaszły w toruńskiej starówce można zobaczyć i usłyszeć dzięki multimedialnej instalacji. Tablicę odsłonięto przed Ratuszem Staromiejskim. Warto zachęcić do odwiedzin starówki i pozwiedzania miasta. Może warto wybrać się na spacer, który pozwoli spojrzeć na miasto nieco inaczej?