Park Tysiąclecia w Toruniu – ukochane miejsce rekreacji mieszkańców

Na lewym brzegu toruńskiego Wisły, zlokalizowany jest Park Tysiąclecia, który cieszy się niewątpliwą popularnością wśród mieszkańców miasta. Torunianie każdego dnia tłumnie odwiedzają ten kawałek zielonej przestrzeni, korzystając z niego do spacerów, zabaw z dziećmi czy też aktywności z czworonożnymi przyjaciółmi. W ostatnim czasie, po przeprowadzonej rewitalizacji, park przyciąga jeszcze większą liczbę odwiedzających.

Park Tysiąclecia ma swoje unikalne miejsce w sercach Torunian – powstał bowiem w latach sześćdziesiątych XX wieku na terenie dawnego fortu o nazwie „Przyczółek Mostowy”. Jego wyjątkowy charakter wynika zarówno z historycznego kontekstu, jak i specyficznego ukształtowania terenu oraz zachowanych umocnień fortecznych. To właśnie te elementy nadają mu niepowtarzalny klimat. W 1995 roku park został uznany za obiekt zabytkowy i wpisany do odpowiedniego rejestru. Dodatkowo, znajdujące się w nim drzewa mają często nawet do 190 lat, co dodatkowo podkreśla historyczny charakter tego miejsca.

Ostatnia rewitalizacja Parku Tysiąclecia zakończyła się w 2020 roku. Zadanie to kosztowało gminę Toruń prawie 12 milionów złotych, jednak efekt końcowy z pewnością przekłada się na zadowolenie wielu użytkowników tego miejsca.