Historia ożywa: Odkrycie późnośredniowiecznych polichromii w Kaplicy Ogrójcowej w Toruniu

Niespodziewane odkrycie miało miejsce w Kaplicy Ogrójcowej znajdującej się przy kościele św. Jakuba na terenie Torunia. Podczas prac konserwatorskich, pod wieloma warstwami farby, ujawniono tajemnicze późnośredniowieczne polichromie. Są to obrazy przedstawiające sceny z męki Pańskiej. Profesor Elżbieta Pilecka, pracownik Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przekazała informacje o tym znalezisku do Polskiej Agencji Prasowej, zaznaczając, że niebawem zostaną one udostępnione dla zwiedzających.

Profesor Pilecka określiła to nieoczekiwane odkrycie jako „niezwykłe”. Gdy konserwatorzy rozpoczynali swoje prace, wydawało się, że ściany wnętrza kaplicy nie skrywają żadnych zabytków. Wiele lat kaplica pełniła funkcję magazynu, jednak teraz istnieje szansa na jej renowację i przywrócenie dawnego blasku. Szczegółowe informacje na temat odkrycia zostały udzielone reporterowi PAP, który miał również możliwość zobaczyć polichromie. Obecnie prace nad odkrywaniem malowideł są jeszcze w toku, dlatego nie jest możliwe wykonywanie zdjęć czy filmów wewnątrz kaplicy.

„W późnym średniowieczu często obok kościołów budowano oddzielne kaplice – po stronie północnej lub zachodniej (jak w tym przypadku). Taka kaplica istniała przy toruńskim kościele św. Janów, ale obecnie po niej nie ma żadnych śladów. Kaplice te były otwarte i umożliwiały wiernym zerknięcie do środka przez dwie duże arkady. Wnętrze było sklepione, a na bocznych ścianach znajdowały się łuki tarczowe, gdzie umieszczane były malowidła” – tłumaczyła profesor Pilecka podczas rozmowy z PAP.

Podkreśliła ona również, że prawdopodobnie malowidła znajdowały się we wszystkich czterech łukach, a także na ścianie północnej.