Archeolodzy odkrywają zabawkę z XII wieku na budowie nowej siedziby straży pożarnej w Toruniu

Podczas prac archeologicznych przeprowadzanych przy ulicy Prostej w Toruniu, gdzie planuje się wybudować nową stację straży pożarnej, archeolodzy natknęli się na ciekawe znalezisko – figurkę konia, datowaną na przełom XII i XIII wieku. Wcześniejsze wykopaliska na tym terenie ujawniły fragment średniowiecznego muru oporowego fosy oraz fundamenty starożytnej wieży.

Prace badawcze prowadzone w samym sercu Torunia zakończyły się kilka dni temu. Strażacy wyrażają nadzieję, że odnalezione fundamenty mogą zostać uwzględnione w projekcie budowy ich nowej siedziby. Jednym z możliwych rozwiązań jest prezentacja tych historycznych relikwii pod szkłem. Szczegółowe informacje na ten temat powinny zostać udostępnione wkrótce, ponieważ planowane jest zakończenie budowy do 2025 roku.

Zanim jednak prace budowlane mogły się rozpocząć, konieczne było przeprowadzenie badań archeologicznych tego obszaru. Badaniami tymi kierowali Katarzyna i Piotr Alagierscy. Według informacji przekazanych przez rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej straży pożarnej, Małgorzaty Jarockiej-Krzemkowskiej, figurka konia została odnaleziona w ostatnim dniu wykopalisk.

„To prawdopodobnie była zabawka lub kukiełka, zważywszy na otwór na dole, który mógł służyć do nasadzenia na kij. Figurka wykonana jest z gliny pokrytej glazurą i prawdopodobnie pochodzi z przełomu XII i XIII wieku” – zauważyła Jarocka-Krzemkowska.