Rozpoczynający się sezon grzewczy nierzadko przynosi obniżenie standardów jakości powietrza. Nie jest to problem obcy również dla Torunia i jego mieszkańców, którzy muszą borykać się z zagrożeniem wynikającym z tego stanu rzeczy. Zobaczmy, jaka jest aktualna sytuacja dotycząca jakości powietrza w tym mieście.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest odpowiedzialny za prowadzenie stacji monitorujących jakość powietrza. W Toruniu znajdują się one w trzech lokalizacjach – dwie umieszczone są w sercu miasta, natomiast trzecia działa na Rubinkowie.
Pierwsza stacja znajduje się przy ulicy Wały Gen. Sikorskiego 12 i monitoruje jedynie jeden wskaźnik – pył PM10. Zanieczyszczenie tym czynnikiem podaje się w jednostkach µg/m3. Obecnie wynosi ono 8.4 µg/m3, podczas gdy średnia wartość zanieczyszczenia pyłem PM10 za ostatnie 30 dni to 27.5 µg/m3.
Stacja numer dwa, usytuowana Przy Kaszowniku, dostarcza najbogatszy zestaw danych z wszystkich toruńskich punktów pomiarowych. Znajdują się tam informacje o zanieczyszczeniach takich jak pyły PM10 i PM2,5, dwutlenek azotu (NO2), benzen (C6H6) oraz tlenek węgla (CO). Miary dla pierwszych pięciu typów zanieczyszczeń podaje się w jednostkach µg/m3, natomiast stężenie tlenku węgla mierzone jest w mg/m3.