Ci, którzy chcą aktywnie wpływać na rozwój swojego miasta, powinni już teraz zacząć przygotowywać się do trzynastej edycji budżetu obywatelskiego w Toruniu. Miasto po raz kolejny oferuje mieszkańcom możliwość zainicjowania zmian na swoich osiedlach, powracając do wcześniejszego modelu finansowania, który zakłada, że środki na inicjatywy obywatelskie stanowią pół procenta wydatków miejskich z poprzedniego roku.
Do podziału jest łącznie 9,7 miliona złotych. Z tej sumy około 2,9 miliona złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, a pozostałe 6,8 miliona złotych na pomysły związane z poszczególnymi osiedlami.
Zgłoszenia projektów będzie można składać od 14 kwietnia do 16 maja. Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie dwa projekty dla swojego osiedla i jeden projekt ogólnomiejski. Osoby niepełnoletnie zobligowane są dołączyć do wniosku pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.
Ważnym elementem procesu zgłaszania projektów jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów osób popierających pomysł. Dla projektów ogólnomiejskich wymagane jest poparcie 15 osób, natomiast dla projektów osiedlowych liczba podpisów zależy od wielkości danej dzielnicy. W przypadku osiedli takich jak Bydgoskie Przedmieście, Chełmińskie Przedmieście, Jakubskie Przedmieście, Mokre lub Rubinkowo trzeba zebrać 15 podpisów. Dla Czerniewic i Kaszczorka wystarczą dwa podpisy, dla Grębocina i Bielaw – siedem, dla Podgórza – dziesięć, Rudaka – trzy, Starego Miasta – cztery, Stawek – pięć i Wrzosów – dwanaście.